Choď na obsah Choď na menu
 

Tvorba pre deti

                                                                                                                                                                                                                                   3 prasiatka trochu inak. 

Réžia: Peter Luptovský
Scenár: Peter Luptovský      b.png
Dramaturgia: Zuzana Bírešová
Návrh a výroba bábok, rekvizít: Michal Simandl
Účinkuje: Zuzana Bírešová
Tri prasiatka v našom prevedení nie sú len obyčajnou rozprávkou, kde dobro víťazí nad zlom. Môžete sa tešiť na štyri v jednom: štyri postavy jedna herečka, tri prasiatka s obrovským zmyslom pre humor, dva zázraky na počkanie a jeden vlk. A k tomu ešte prídavok: rocková hudba!
 
Divadelné predstavenie je určené pre deti predškolského a mladšieho školského (1-4 roč.) veku. Tvorcovia sa zamerali predovšetkým na rozvoj fantázie a detskej hravosti, ktorej tento súčasný svet veľmi nepraje. Detskí diváci si môžu otestovať svoju predstavivosť a pozrieť sa na charaktery rozprávkových zvierat z inej strany. Zrazu nič nie je čiernobiele a tak komu treba držať palce?
 
Klasický príbeh sa v Divadle Kusy cukru stáva zábavnou fériou s nečakanými zvratmi a premenami. Detský divák je tak konfrontovaný s iným výkladom známeho deja, ktorý sa mu premieňa pred očami. Deti majú možnosť rozvíjať si nielen vizuálnu predstavivosť ale aj svoju schopnosť priraďovať znak ku charakteru. Môžu sa vybrať do sveta fantázie a nemusia sa držať ošúchaných pravidiel, ale naopak skúsiť sa pozrieť na príbeh či známe postavičky inak.
 
Divadelná scéna, ktorá môže vyrásť aj priamo u vás v triede, ponúka množstvo prekvapení a spoza nej sa vynorí nielen herečka ale aj bábky či netradične použité predmety. V predstavení sa pracuje s bábkami ale aj zástupnými rekvizitami, pričom divák si užije nielen činoherné ale aj bábkové predstavenie, v ktorom nechýbajú ani chytľavé pesničky.
 
Prasiatka v našej rozprávke nie sú hrdinami, ktorí na konci rozprávky potrestajú zlého vlka, ale ich charaktery sú skúšané v úplne inom svetle. Už nejde o to, potrestať zlého vlka, ale naučiť sa byť zhovievaví k iným, pochopiť, že výsmech ubližuje. Zlý vlk nemusí byť iba zlý. Čo keď je iba postavený do pozície toho zlého? Čo keď je vlastne celkom iný? Ale nebojte sa, ako v správnej rozprávke aj v tej našej vyhráva dobro a k tomu sa ešte viac cení láskavosť a priateľstvo.
 
Naša rozprávková inscenácia ponúka množstvo prekvapení ale aj poučenie a dokonca aj trochu čarov a mágie. Nechajte sa prekvapiť ako to v našej rozprávke nakoniec dopadne, vlk však určite nepolezie komínom, ale viac už neprezradíme...
 
 
TECHNICKO ORGANIZAČNÉ INFORMÁCIE O PREDSTAVENÍ:
Názov predstavenia: Tri prasiatka trochu inak
 
Dĺžka predstavenia: cca. 45min.
 
Veľkosť hracej plochy potrebnej na realizáciu predstavenia: cca. 4 x 4m.(je možné hrať priamo v triede, na chodbe, telocvični...)
 
Predstavenie je určené pre: predškolský vek a prvý stupeň ZŠ
Malé upratovanie.  b.png 
Réžia: Peter Luptovský
Dramaturgia: Kolektív
Účinkuje: Ľudmila Klimková 
Alternuje: Ria Meszárošová, Zuzana Bírešová
Prečo po rokoch znova niečo pre deti? Hmm...prišlo to samé od seba a akosi sme ani dlho neuvažovali či áno, či nie... Jednoducho sme si povedali: prečo nie...  :) A keď už pre deti tak rovno pre tie najmenšie ( batoľatá a nemluvňatá nerátame! J )  K námetu a  zrealizovaniu Upratovania sme sa rozhodli použiť básne určené pre deti. Verše na ktorých v škôlke „fičal“ hádam každý z nás. Predstavujeme všedný  život obyčajných vecí netradičným spôsobom. U detí sa snažíme podporovať fantáziu a tvorivosť, a tak ponožka nemusí byť len ponožkou a koberec kobercom...    
 
Už názov napovedá, že ide o divadelné predstavenie určené pre najmenšieho detského diváka (predškolský vek a mladší školský vek). Inscenácia rozvíja detskú fantáziu a ponúka deťom priestor na overovanie si vlastnej skúsenosti. Preto je to z hľadiska odborného (teatrologického) predstavenie, ktoré môžeme zaradiť do kategórie: „Detskej“ dramatickej tvorivosti - výchovy.
 
Čo to je? A čo to znamená?
 
Človek- dieťa má prirodzene vrodenú schopnosť hrať sa, napodobňovať, používať rôzne neverbálne, pantomimické i verbálne prostriedky. Dokáže prežívať napätie, silné zážitky, emócie... Dramatická tvorivosť - výchova využíva práve tieto spontánne ľudské schopnosti. Tvorivá dramatika je dynamický proces, v ktorom herec, vedúci, učiteľ... vedie skupinu (deti) ku skúmaniu reality, príbehu ale aj seba. Cieľom je rozvíjať myšlienky, city a dokázať ich vyjadriť pohybom, gestom, mimikou či slovom.
 
Predstavenie obsahuje všetky už spomínané prvky či už divadelno-estetické alebo pedagogické. Malé upratovanie je predstavenie, pri ktorom sa rozvíja u detí fantázia a tvorivosť. Pred ich očami sa obyčajné veci ( klobúk, koberec, štipce...) menia a ožívajú na netradičné (lastovičky, pes, slnko...). A tak sú deti nepriamo, ale za to spontánne, vtiahnuté do magického sveta fantázie. Príbeh predstavenia je postavený na troch detských básňach o žabiatku, psíkovi a vrabčekovi. Interpretka spolu s deťmi objavuje všedný každodenný život obyčajných vecí netradičným spôsobom. Hrá sa s ponožkami, mydlom, vankúšom... akoby to boli živé postavy z reálneho sveta. Tieto tri samostatné príbehy na seba režijno-dramaturgicky nadväzujú tak, že počas hry sa detský divák dozvedá, ako si napríklad môže nepríjemné veci (upratovanie) spríjemniť a ešte sa pritom aj netradične zabaviť. Dospelí diváci si zase zaspomínajú na svoje detské bezstarostné časy.
 
Predstavenie si kladie za cieľ hodnotným, estetickým a hravým spôsobom ukázať deťom každodenné zákutia života. Zároveň pedagógom ukázať jednu z mnohých ciest ako hravou formou naučiť deti niečo nové.    
 
V závere často deti - diváci bezprostredne vchádzajú do hracieho priestoru, aby si overili videné. Spolu s herečkou objavujú zákutia detskej izby a skúšajú s predmetmi dennej potreby stvárniť vlastné fantazijné predstavy. Možnosť po predstavení zahrať si vlastné predstavenie je veľkým benefitom, s ktorým tvorcovia nielenže počítali, ale najmä následná detská skúsenosť posúva predstavenie do vyššieho levelu stretnutia dieťaťa s divadlom.
 
Hra získala množstvo ocenení a bola prijatá či už odborným, alebo laickým publikom pozitívne.          
Diváci najme oceňujú originalitu uchopenia príbehu netradičným spôsobom.
 
TECHNICKO ORGANIZAČNÉ INFORMÁCIE O PREDSTAVENÍ:
 
Názov predstavenia: MALÉ  UPRATOVANIE
 
Dĺžka predstavenia: Základná hlavná časť cca. 30min. (podľa veľkosti priestoru, v ktorom sa hrá). Celkový čas predstavenia 45min.
 
Veľkosť hracej plochy potrebnej na realizáciu predstavenia: cca. 3 x 3m.(je možné hrať priamo v triede, chodbe, telocvični...)
 
Predstavenie je určené pre: mladší školský vek a prvý stupeň ZŠ

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Malé upratovanie